Domki dla owadów – dlaczego warto mieć je w ogrodzie? 🐝 🐞

Owady nie tylko zapylają rośliny, ale także bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi 🌺. Dlatego uczniowie naszej szkoły pomagają owadom pożytecznym, budując dla nich domki. Dziś powstały ostoje dla murarek z materiałów pochodzących z recyklingu ♻️. Murarki ogrodowe, podobnie jak trzmiele, są wydajniejsze w zapylaniu niż pszczoły miodne. Niedocenianym owadem jest też drapieżny złotook, a właściwie jego larwy, który podobnie jak biedronka żywi się mszycami. W najbliższej przyszłości planujemy budowę domków właśnie dla nich. Zachęcam wszystkich rodziców do wspólnego budowania domków dla owadów z dziećmi 👨‍👩‍👧‍👦i postawienia ich w swoich ogrodach 🦋 🐛 🐜. Podobno trzmiele szczególnie chętnie osiedlają się w domkach koloru niebieskiego. Tymczasem spójrzcie, jak wyglądają domki-pszczoły wykonane przez uczniów naszej szkoły

760 TULIPANÓW NA 760 URODZINY KLESZCZYNY

Nasza szkoła realizuje projekt „Pole pamięci”, który polega na zagospodarowaniu niewielkiego fragmentu przestrzeni na dziedzińcu szkoły, na którym posadzimy 760 cebulek kwiatowych na 760-lecie wsi Kleszczyna. Projekt realizowany jest Razem z Grupą w ramach VI edycji programu „Razem dla Ziemi”, na który otrzymaliśmy grant w wysokości 1,500 zł. A jak przebiegają prace związane z założeniem „Pola pamięci”? Młodzież z klasy 8 i 7 pod dowództwem p. Krystiana zerwała darń, wybrała ziemię i zabezpieczyła rabatę siatką, zasypali i wyrównali ziemię. Ósmoklasistki natomiast posadziły ponad 600 cebulek. Pozostali uczniowie i uczennice z klas I-VIII oraz grupa przedszkolna wraz ze swoimi wychowawcami zasadzili symboliczną cebulkę. W ten sposób upamiętniamy niebagatelną rocznicę 760-lecia Kleszczyny. Za kilkanaście dni pokażemy Państwu „Pole pamięci” w całej swej okazałości.

LEKCJE POD CHMURKĄ

Od kilku dni nasi uczniowie i uczennice uczestniczą w lekcjach organizowanych przez swoich nauczycieli w "KLASIE POD CHMURKĄ". Jest to projekt, który powstał z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w ramach budżetu partycypacyjnego szkoły. Spośród kilku propozycji właśnie ten cieszył się największym poparciem społeczności szkolnej. Na realizację projektu otrzymaliśmy część nawierzchni brukowej oraz wsparcie finansowe rodziców i Dyrektor szkoły. Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu (p. Dyrektor, Państwu Ruszkowskim, Państwu Słomkowskim, Damianowi Tomasowi oraz FHUP Zbynio DOM I OGRÓD Serwis.

Projekt "Papieskie łąki".

Pierwszy etap projektu już za nami. Przypomnę, że nasza szkoła znalazła się wśród laureatów konkursu w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si”, organizowanego przez Caritas Polska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodneji otrzymała na dofinansowanie projektu 4 tyś. zł. W lipcu rozpoczęliśmy prace związane z założeniem łąki kwietnej. Wyznaczyliśmy i uporządkowaliśmy teren, a firma FHUP Zbynio DOM I OGRÓD Serwis podjęła profesjonalne działania, przygotowujące podłoże pod wysiew wyselekcjonowanej mieszanki nasion. Systematyczna pielęgnacja łąki przyczyniła się do intensywnego wzrostu miododajnych roślin. Dziś 600 metrów kwadratowych łąki jest siedliskiem dla licznych owadów, wabi swymi kolorami i zapachem nie tylko trzmiele. Podobno najpiękniej pachnie przed zachodem słońca, przyjdź i sprawdź. Poniżej galeria zdjęć przedstawiająca kolejne etapy powstawania „PAPIESKIEJ ŁĄKI”.

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

1 września b.r. w SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLESZCZYNIE

W OP w Skicu - spotkanie z nauczycielką o godz. 9.30 (3-latki) i 10.00 (4-latki)

Dowóz uczniów w roku szkolnym (obowiązkowe maseczki w autobusie):

I kurs kl. IV-VIII

Rudna domy celne- godz. 6:35

Rudna - godz. 6:40

Skic – godz.6:55

II kurs kl. 0-III

Rudna – godz. 7:45

Skic - godz. 7:55

Kleszczyna przystanek (3-4 latki do OP w Skicu) –godz. 7.20

Dnia 1 września tylko II kurs.

1 września do szkoły przyjeżdżają tylko klasy I, III, IV i VII.

Pozostałe klasy spotkania z wychowawcami on-line.