Laudato Si – w trosce o wspólny dom – Ziemię

ZAPADŁ WYROK W SPRAWIE ZNĘCANIA SIĘ CZŁOWIEKA NAD ZIEMIĄ

Wyobraźmy sobie proces, w którym Ziemia oskarża człowieka o degradację środowiska naturalnego. Ziemia od dziesiątków lat toczy nierówną walkę z dewastacyjną działalnością człowieka. Jaki wyrok może zapaść w tym procesie? Chaos, nieodwracalne zmiany w środowisku, zagłada wielu gatunków na Ziemi, w tym również ludzkości. To najwyższa kara, jaką możemy zapłacić za swoją bezmyślność.

Wolontariuszki Szkolnego Koła Caritas, Kasia i Zuzia, wraz z opiekunką SKC i opiekunką SU przedstawiły społeczności szkolnej szczegóły spotkania zorganizowanego przez Caritas Polska we współpracy z NFOŚiGW oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej. Celem warsztatów było przedstawienie idei projektu, ale przede wszystkim stanowiska Kościoła względem środowiska. Dowiedzieliśmy się, że już w 1971 r. papież Paweł VI mówił o napięciach w relacjach między człowiekiem, a środowiskiem. W 2001 r. papież Jan Paweł II promował model człowieka ekologicznego, a patronem ekologów uczynił św. Franciszka z Asyżu. Benedykt XVI, zwany „zielonym papieżem” wielokrotnie zwracał uwagę na fakt, że człowiek dopuszcza się nadużyć względem środowiska naturalnego. I wreszcie papież Franciszek w swojej encyklice „Laudato Si” nawołuje do ekologicznego nawrócenia i podjęcia działań w trosce o wspólny dom – Ziemię.

Co zrobiliśmy dla swojej planety przez te 50 lat? Niewiele. Nieoceniony brat Conrad Szwarc swoim entuzjazmem dał nam nową energię. Podkreślił, że Wielki Post jest dobrą okazją, by podjąć działania  na rzecz środowiska. Przypomniał, że asceza to dawanie, nie rezygnacja. Zastanów się, co możesz mu dać. Nie kupuj wody w plastikowej, zwłaszcza w małej butelce. Korzystaj z butelek wielokrotnego użytku, jak Kasia;-). Odłączaj ładowarkę z sieci. Na zakupy zabieraj torby tekstylne, zastanów się, czy zakup kolejnej koszulki jest konieczny itp. Celem postanowień wielkopostnych jest dokonanie zmian w nas samych i trwanie w nich.

Zadbaj o przyszłość i bezpieczeństwo swojej planety. Zacznij już dziś! Nasza szkoła ma wiele pomysłów jak pomóc Ziemi. Jeden z nich przedstawimy komisji 2. edycji konkursowej na inicjatywy ekologiczne. Szczegóły przedstawimy wkrótce.